יום חמישי, 26 במאי 2011

עץ דקל- נווה אלטשולר ויובל כהןחשיבות העצים לעולם
העצים נותנים לנו צל ומפחיתים מעוצמת הרעש. הם גם מקום גידולם של בעלי החיים ומפחיתים את זיהום הסביבה.

השם של העץ הוא תמר-דקל.
בתנ"ך יש פסוק שמדבר עליו, שיר השירים:


"אמרתי אעלה בתמר אוחזה בסנסיניו"
מיקומו של העץ:
העץ נמצא בבית הספר במדשאה שמול אולם הספורט. יש שם כמה עצים. אנו מטפלים בו בכך שאנו משקים בצינורות השקיה את העץ ובטפטפות לאיזור גידולו.
העץ בעולם:
מיקומו של העץ בעולם הוא בנגב.
תרומותיו לאדם:
התרומות שלו לאדם זה שהוא מביא לנו תמרים לאכילה ולולב לנטול בסוכות. מהסירופ של התמרים מייצרים סילאן שהוא ראוי לאכילה.
הסיפור ששמענו על העץ נקרא:
מדוע נכחדו עצי הדקל שהיו בתקופת המקרא?!
לפני כמה עשרות שנים העותומנים ששלטו פה, השתמשו בדקלים הארץ ישראליים שהיו בארץ לבעירה לרכבות שלהם.וככה נכחדו כל הדקלים, שהיו העצים הכי טובים לבעירה, ועד היום, אין לנו דלקים בארץ ישראל.כבר בעליות (הראשונה, השנייה וכו) לא היו כאן הדקלים האלה..בקיצור, אלה היו דקלים עוד מתקופת המקרא, שהרומאים סיפרו עליהם שהיו משובחים מאוד!אז איזה דקלים יש לנו היום בארץ?לפני כמה שנים, החליטו להביא עצי דקל מעיראק, וכך עשובעזרת איראן. בקיצור, עשו מבצע רשמי, והגיעו לעיראק, והביאו חוטרים של עצי דקל (משהו בסגנון של לולבים, שאז אתה שותל באדמה, וצומח ממנו עץ/ בגלל שעברנו את כל אפריקה, החוטרים התייבשו, ורק 2000 שרדו עד הארץ.את ה-2000 האלה התחילו לגדל, ולהרבות אותם. ועד היום הדקלים שיש בארץ הם דקלים מאותו מבצע..היום לדעתי גם מייבאים דקלים ממקומות נוספים, כמו קליפורניה... אבל הדקל הנפוץ ביותר - לגידולים, הוא מהמבצע הזה -לפי מה שהבנתיודרך אגב, הדקלים בכניסה לבן גוריון, הם חלק מהדקלים ששרדו בספינה, היום הדקלים שאנחנו רואים, הם בעצם צאצאים של הדקלים שהבאנו מעיראק. מי שנסע שם וראה, או שיסע בעתיד.. שידע שאלה דקלים מאותו מבצע, לא דקלים שהרבו מהם, אלא אלה הדקלים עצמם!בקיצור?למה אני מספר את כל זה..?מי ששאל את עצמו, שידע שאין יותר את הדקלים שהיו ביהודה בתקופת המקרא,הם נכחדו מהעולם.
בחפירות במצדה לפני כ- 40 שנה (1963) נמצא כד שבתוכו גלעיני עץ דקל.ה חוקרים טוענים שאלו הדקלים של יהודה... מתקופת המקרא..לקחו אותם, והחליטו לשמור אותם למזכרת..באה חוקרת אחת, והחליטה לנסות להנביט אותם (מה שחסר סיכוי,כי מדובר על גרעינים מלפני 2000 שנה!! תבינו, מדובר על 2000 שנה! השיא העולמי בהנבטת זרע עתיק הוא 700 שנה, של צמח הלוטוס,2000 שנה זה קצת מוגזם לא?והנה, מתוך הזרעים שהיא קיבלה הצליחה להנביט את אחד מהם,וקראה לעץ מתושלח, שהרי יש כאן שיא עולמי, שמעולם לא התרחש משהו דומה בהיסטוריה,' הצליחו להנביט זרע מלפני 2000 שנה.והיום מתושלח הוא שתיל, בן 5 וקצת..ואתם יודעים למה מחכים?מחכים שהוא יגיע לגיל 7, שהחוקרים אומרים שבגיל הזה? העץ מגיע לגיל בגרות, (בין גיל 6 ל-7 בערך)ואם הוא נקבה? יוכלו להפרות אותו עם זרעים של דקלים של היום, ויצאו פירות!ואז נדע מה היה הטעם של התמרים מהמקרא..
מקורות:
ויקיפדיה
צדיק כתמר יפרח
אנציקלופדיה יהודית דעתאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה